Porčův mlým v Býkovicích

Obnova Porčova mlýna v Býkovicích projekt: 2007-2009, realizace: 2009-2010 spoluautoři: Milan Růžička, František Šenkyřík, Ladislav Šumbera ​  Rekonstrukce Porčova mlýna v Býkovicích na Blanensku byla pro současného majitele i projektanta zajímavou zkušeností, kdy postupně odkrývali nejen hmotnou podstatu staré stavby, ale i její duchovní a historickou stránku. Při podrobném stavebně historickém průzkumu byly v archivu […]

Obnova Porčova mlýna v Býkovicích

projekt: 2007-2009, realizace: 2009-2010

spoluautoři: Milan Růžička, František Šenkyřík, Ladislav Šumbera

 
Rekonstrukce Porčova mlýna v Býkovicích na Blanensku byla pro současného majitele i projektanta zajímavou zkušeností, kdy postupně odkrývali nejen hmotnou podstatu staré stavby, ale i její duchovní a historickou stránku. Při podrobném stavebně historickém průzkumu byly v archivu nalezeny přesné plány zaměření celého objektu z roku 1946. Plány byly zpracovány studenty architektury pod vedením profesora Kuriala v rámci výzkumu, ve kterém mapoval typické stavby venkova.

Rekonstrukce mlýna se však nesoustředila pouze na samotný objekt, ale byla pojata v širším záběru a to včetně obnovy mlýnského náhonu v délce 800 metrů a přilehlého rybníka. Na břehu rybníka byla ještě vystavěna rybářská rychta ve tvaru jednoduchého kamenného hranolu, který jakoby vyrůstá ze svahu.

V samotném mlýně bylo zhotoveno nové mlýnské kolo na horní vodu, mlýnské složení bylo převezeno z jiného mlýna, který byl určen k demolici. Jednotlivé místnosti byly vybaveny historickým nábytkem. V podkroví byly instalovány informační panely o vývoji mlynářství a o historii Porčova mlýna. Ve dvorní části byly v prostorách bývalých chlévů vybudovány malé pokoje se sociálním vybavením.

Završením příprav před znovuotevřením mlýna bylo setkání s potomky posledních majitelů, kteří poskytli další zajímavé informace a fotografie svých předků – mlynářů.

více času.