Rodinný dům v Lysicích

projekt: 2004, realizace: 2005-06 ​ Dům je umístěn 20 m od jižního okraje pozemku a 3,5 m od západní hranice se sousedem. Dům je rozdělen do tří hmot: hlavní objekt rodinného domu, garáž a kamenná hmota vstupu do sklepa. Hmoty jsou spolu různými architektonickými a stavebními prvky spolu vzájemně spojeny. Součástí je i samostatně stojící […]

projekt: 2004, realizace: 2005-06

Dům je umístěn 20 m od jižního okraje pozemku a 3,5 m od západní hranice se sousedem. Dům je rozdělen do tří hmot: hlavní objekt rodinného domu, garáž a kamenná hmota vstupu do sklepa. Hmoty jsou spolu různými architektonickými a stavebními prvky spolu vzájemně spojeny. Součástí je i samostatně stojící bazén.

Vjezd a vstup k domu je sjednocen a vstupuje se kolmo k domu a garáži. Garáž je od domu oddělena a ve vzniklém prostoru pod pergolou je navrženo stání pro auto. Navíc tento prostor umožňuje průhled do zahrady na severní straně. Vstup do domu je řešen ustoupeným závětřím z boku a tím je zajištěn chráněný přístup ke dveřím. Následuje zádveří a dále chodba, na kterou zleva navazují šatna, wc, pracovní koupelna a pracovna. Napravo od přímého jednoramenného schodiště do 2.NP navazuje hlavní obytná místnost s kuchyňským koutem a jídelnou. Obytná místnost je velkoryse propojena s exteriérem s návazností na venkovní dřevěné terasy s pergolou. Nepřehlédnutelný je prvek krbového tělesa, který se tvarově i materiálově propisuje jak do interiéru tak do exteriéru. Bude obložen přírodním kamenem a komínové těleso v exteriéru bude opláštěno nerezovým plechem. Střední nosná zeď vedle schodiště bude do prostoru obytné místnosti obložena shodným kamenem jako krb.

Po výstupu po schodišti do druhého patra se nám vysokým oknem naskytne pohled na Lysice. Z chodby jsou přístupny dva dětské pokoje (případně pracovna), šatna, wc, ložnice rodičů, která je šatnou spojena s koupelnou a z níž je vstup na krytý balkon s výhledem na sever a východ. V ložnici je v jižní stěně navrženo nízké okno pro široký horizontální průhled přímo z postele.

Garáž je řešena jako jedna velká místnost s možností uskladnění zahradní techniky a kol. Bude obložena smrkovými (případně jinými) prkny a s domem bude opticky propojena dřevěnou pergolou. Mezi domem a garáží bude vydlážděna pojízdná plocha pro venkovní stání jednoho auta.

Dřevěná terasa na východní straně domu bude kryta obdobnou dřevěnou pergolou. Tato terasa a pergola bude prodloužena k terase zahradního altánu se vstupem do sklepa.